top of page
_DSC9805_fotoZuzanaPanska.jpg

Příběh

Jen málokteré téma moderní české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh skupiny bratří Mašínů. Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti. Tajemstvím dějin je fakt, že je nemůžeme pochopit.


Rok 1950. Svět žije v napětí studené války a v Československu vládne komunistická strana. Radek a Josef věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti režimu bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň jsou si vědomi odpovědnosti vůči mámě Zdeně a tělesně handicapované sestře. Čeká je těžká volba mezi povinností vůči rodině a vlasti.
 

Zdena a Nenda netuší, že kluci spolu se třemi kamarády Milanem Paumerem, Václavem Švédou a Zbyňkem Janatou založili podzemní klukovskou skupinu, která přepadá policejní stanice a plánuje ozbrojený výpad proti režimu. Radek a Josef totiž žijí navenek stejný život jako jejich vrstevníci. Kapitán státní bezpečnosti Koller mezitím pátrá po neznámých pachatelích. Z kluků se stávají nejhledanější osoby v republice. Smyčka se stahuje.

Po několika vražedných výpadech má teď skupina zbraně a je připravena na velkou akci. Rodinný přítel jim pouští Hlas Ameriky. Podle ilegální rozhlasové stanice staví Američané vojsko pro 3. světovou válku. Klukovská skupina bratrů Mašínových neváhá. Chtějí emigrovat a vrátit se jako vojáci osvobozující Československo od komunismu. Napoprvé se ještě útěk nepodaří, Radek Mašín je při něm zadržen kapitánem Kollerem a následně poslán do uranových dolů Jáchymov. Ale po návratu z výkonu trestu již partě nic nebrání v druhém pokusu o útěk. 


O pět měsíců později pročesávají tisíce vojáků Rudé armády a německé Volkspolizei deštivé bažiny východního Německa. Pátrají po ozbrojené skupině, která se pokouší dostat do Západního Berlína. Štvanice trvající 30 dní nezůstane bez ztrát na obou stranách. Dva kluci, Václav Švéda a Zbyněk Janata jsou při rozsáhlém pátrání dopadeni a po vydání zpět do Československa popraveni. Zbývající tři, oba Mašínové a kamarád Milan Paumer, se nakonec do Berlína dostávají. Komunisté se však pomstí na jejich rodinách.

Média

“Klidně by se dalo říct, že dějiny českého filmu posledních třiceti let jsou dlážděné neuskutečněnými sny natočit snímek o osudech bratří Mašínů.”

Reportér magazín

Fotogalerie

bottom of page